Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Harce Majowe 100-lecia harcerstwa na Ziemi Garwolińskiej

Krzysztof Olaf Żochowski HO, 2013-05-14 Tagi: Garwolin, Harce Majowe

Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie... Harce Majowe 100-lecia harcerstwa na Ziemi Garwolińskiej dobiegły końca wprowadzając nastrój radosnego świętowania w całej lokalnej społeczności. Trzy pierwsze dni maja spędzone przez 120 harcerzy z trzech środowisk: garwolińsko-pilawskiego, radomskiego i skarżyskiego; na wielkiej grze skoncentrowanej wokół trzech słów – stulecia, harcerstwa i Garwolina. Wiwat maj! Trzeci maj! U Polaków – skautów z Garwolina i okolic oraz przyjaciół – błogi raj!

Aż trudno uwierzyć, że tak ogromny bagaż doświadczeń można ze sobą zabrać na dalsze życie dzięki zaledwie trzem dniom spędzonym w lesie w Sławinach k. Garwolina na terenie należącym do państwa Wierzbickich. Wielka Gra, której fabuła przeniosła uczestników do czasów średniowiecza i rozbicia dzielnicowego, przygotowana przez drużynowego Puszczy Garwolińsko-Pilawskiej, Jerzego Żochowskiego HO, pozwoliła świętować harcerski jubileusz przeżywając ten czas naśladując pierwsze, pełne gier, zbiórki harcerzy z drużyny skautowej im. ks. Stanisława Brzóski.

Podczas garwolińskich harców był czas na szkolenia z fechtunku i prawdziwe pojedynki. Nie zabrakło wystrzałów wodnych pocisków z katapult, zdobywania grodów i walk na chusty. Wieczorem 1 maja odbyło się pełne autentycznej ekspresji ognisko 100-lecia ze scenkami i śpiewem. Znalazł się czas i na modlitwę, apele ewangeliczne, leśną liturgię sprawowaną na ołtarzu polowym przez ks. Adama Antonowicza i ks. Mariusza Zaniewicza, którzy głosili z mocą Słowo Boże, nadając głębi codziennym zmaganiom. Na jedynej takiej w Europie, replice XV wiecznej prasy Guttenberga, dzięki uprzejmości prowadzącego warsztaty p. Tadeusza Grajpela, harcerze mogli nanieść na przygotowane w papierze czerpanym glejty, wręczane na apelu końcowym, nazwy swoich zastępów. Wyrobione w modelinie pieczęcie, wzorowane na autentycznej pieczęci Leszka Czarnego nadały im szczególnego charakteru. Pogoda nie rozpieszczała obozujących pod namiotami harcerzy, pozwalając wyjść poza bezpieczne schematy domowego ciepełka i stawić czoła wyzwaniom życia obozowego w mniej sprzyjających warunkach.

Harcerzom w dniach 1-2 maja na polu pod Sławinami towarzyszyły wilczki z 1. Gromady Garwolińskiej i 1. Gromady Pilawskiej, spędzając tam swoje Małe Łowy. Czas upływał im na różnych grach i zabawach. Skorzystały również z warsztatów władania mieczem i szablą oraz historii druku i wykonywania pieczęci. 

3 maja rano całe obozowisko opustoszało. Nie był to jeszcze koniec obecności harcujących chłopaków na ziemi garwolińskiej, ale trzeba było się pożegnać z miejscem obozowania. Autobus przewiózł brać rycerską ze średniowiecznych Sławin z powrotem do współczesnego Garwolina, gdzie mogła ona świętować wraz ze społecznością Garwolina 222 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na uroczystej mszy świętej w kościele Matki Bożej Częstochowskiej płomienne kazanie wygłosił prepozyt kolegiaty Przemienienia Pańskiego w Garwolinie ks. kanonik Ryszard Andruszczak, w poruszających słowach wzywając do refleksji nad losem współczesnej Polski i roli którą mają w niej odegrać wierni.

Po mszy świętej harcerze wraz z mieszkańcami udali się pod kamień upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 maja znajdujący się przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Garwolinie. Radosnym udziałem oraz gromkimi okrzykami na cześć wprowadzenia Konstytucji, zwrócili na siebie uwagę organizatorów obchodów, którzy podziękowali za ubogacenie uroczystości. 

Na łące w pobliżu szkoły nastąpił apel kończący harce. Szef fabularny Jerzy Żochowski HO uhonorował wstążkami cztery zastępy. Wyróżnienie za postawę na harcach i ducha harcerskiego dostał zastęp Lew z 3. Drużyny Skarżyskiej. Wyniki gry harcowej prezentowały się następująco – miejsce trzecie zajął zastęp Kruk z 1. Drużyny Pilawskiej, miejsce drugie zastęp Orzeł z 1. Drużyny Garwolińskiej, a zwycięzcą został zastęp Lis z 1. Drużyny Radomskiej. Mógł on cieszyć się z odniesionego sukcesu zakładając jedyne w swoim rodzaju markowe koszulki z oficjalnym logiem Harców Majowych 100-lecia Harcerstwa na Ziemi Garwolińskiej, które zostały wręczone każdemu z członków zastępu, oraz wieloma innymi nagrodami.

Przewodniczący Rady Naczelnej SHK „Zawisza” FSE Marek Mucha HR na koniec przypomniał o tym, że napełnieni wspomnieniami rycerskiej atmosfery Harców, skauci wracają do domu na właściwą walkę – wykuwanie swoich szkolnych czy uczelnianych ocen, ciężką pracą i nauką. Tak aby w przyszłości dzięki wykształceniu móc podjąć pracę która zapewni utrzymanie rodziny i wolność, polegającą na możliwości wybierania swojej przyszłości. Tak aby dzięki własnej wolności móc w przyszłości podjąć w sposób profesjonalny trud służby ojczyźnie, przejmując pałeczkę od poprzednich pokoleń.

Główny organizator i szef całego przedsięwzięcia hufcowy Piotr Bogusz HR, nawiązując do kazania ks. Mariusza Zaniewicza mówiącego o atakach szatana podcinającego nam dzisiaj nogi czy wręcz przypuszczającemu ataki na głowę, wprowadzającemu zamęt, lęk czy zniechęcenie przypomniał zasłony i odpowiedzi, których uczył na warsztatach szermierki. Tymi zasłonami i odpowiedziami są na co dzień nasze sumienne wypełnianie skautowych zasad i prawa harcerskiego oraz systematyczna praktyka religijna. Apel jak i całe Harce, to 100 lat harcerstwa na naszych ziemiach, zakończył prowadzony przez hufcowego okrzyk „Ad Mariam Europa!”.

 

Krzysztof Olaf Żochowski HO