Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Historia pewnej drużyny

Wojciech Rachwalik wyw. zastępowy, 1 Drużyna Wrocławska, zastęp Orzeł, 2017-02-15

Paczka kumpli - był to 29.01.1991 roku pańskiego plecaki były spakowane, a sznurówki butów zawiązane. Wyjazd ministrantów z parafii św. Rodziny we Wrocławiu do Bobrownik (woj. Dolnośląskie) czas było zacząć.

Przygodę jaką tam przeżyli kumple zapadła im w pamięć, a takie doświadczenie jak nocna wędrówka górska czy też nocny bieg strachów chłopaki zapewne wspominają po dziś dzień. Nie zmienia to jednak faktu, że wyjazd  się szybko skończył, a przyjaciele chcieli więcej. Minęło parę miesięcy i wyjazdów Przełomem był wypad w październiku ’91 do Rudaw Janowickich (woj. Dolnośląskie) . Urządzili kumple bowiem wędrówkę po szlakach górskich jednak ona przedłużyła się na tyle, że zamiast wracać Wrocławia udać się do Jeleniej Góry, a tam przenocować u znajomego księdza-harcerza. Ten namówił ich na udział w ognisku harcerskim. Spodobało im się to na tyle, że już parę tygodni później wzięli udział w podobnym, też ze skautami. Postanowili wówczas, że zostaną harcerzami.

MSZH „Niezależni”

Działalność harcerską chłopaki rozpoczęły w 1992r. Pierwszym ich zastępem (z jakże wymowną nazwą) była asysta nr VI prowadzona przez Krzysztofa Billewicza. Oficjalnie ich działalność została zatwierdzona przez hufiec ZHP „Wrocław Stare Miasto” w dniu 14.09.1992r., zaś pełna nazwa ich patrolu brzmiała „Ministrancki Samodzielny Zastęp Harcerzy „Niezależni”, a  za bazę gdzie mieli działać wzięli swój kościół pod wezwaniem św. Rodziny oczywiście we Wrocławiu. Świeżo upieczeni harcerze wykorzystywali każdą możliwą okazję na pokazanie się od jak najlepszej strony od brania ogromnej ilości wart przy pobliskim pomniku Orląt Lwowskich na czterech wyjazdach w samym tylko grudniu kończąc. Pierwszy ich obóz odbył się w Kliczkowie (woj. Dolnośląskie). Tam przeżyli przygodę o jakiej nie śnili, na opisanie, której przeznaczyli aż 17 stron w kronice!, a najciekawszymi przeżyciami jakie tam doświadczyli była np.: wizyta skautów z Belgi, jednodniowy wyjazd do Czech czy przygody wraz z harcerzami z ZHR-u. Tak oto minął ich pierwszy obóz potem inny letni wyjazd i nastała jesień. 25.10.92r. odbył się zlot Hufca ZHP „Wrocław Stare Miasto”. Mimo na pewno ekscytującej gry terenowej to nie ona była przez najbardziej wyczekiwana, bowiem tego samego dnia…

130 WMDH „Niezależni”

…odbyło się przemianowanie MSZH „Niezależni” w 130 WMDH „Niezależni” (130 Wrocławska Ministrancka Drużyna Harcerska „Niezależni”). Dołączyło dużo nowych osób, więc coś trzeba było coś z tym zrobić. Odtąd w drużynie działały dwa zastępy: zastęp 1 – „Gepardy” i zastęp 2 – „Tygrysy”. Znowu minęło trochę czasu i znaleźli się nowi chętni z tego powodu na początku 1994r. powstał zastęp 3 – „Orły”. Zleciały następne wyjazdy i nowe przyjaźnie zostały zawiązane. Kolejnym przełomem był udział w „Harce Majowe III” organizowane przez  SHK „Zawisza”. Oczywiście prośba o dołączenie do nich była już w drodze.

SHK „Zawisza” – 1 Drużyna Wrocławska „Ruczaj”

14 czerwca 1995r. do „Niezależnych” trafiło pismo podpisane przez samego Tomka Szydło (ówczesnego naczelnika) informujące, że 130 WDHM „Niezależni” zostaje przyjęta do SHK „Zawisza” na okres próbny. Tak oto w drużynie nastąpiły zmiany: proporce z napisem „Niezależni” trzeba było wymienić na nowe, zmienione zostały również zmienione nazwy zastępów: Gepardy – Gepard, Tygrysy – Tygrys, Orły – Orzeł. Należało także zadbać o nowe mundury, które w ręce chłopaków trafiły 6 grudnia tego samego roku, a reakcja chłopaków na nowe ubrania była negatywna – zgodnie uznali je za „nie mundurowe”. Tak oto po 3 latach z paczki kumpli powstała 1 Drużyna Wrocławska im. św. Franciszka z Asyżu  dumnie nosząca swe czarno -- zielone chusty. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to dopiero początek wielkiej opowieści, ale o niej więcej w 2 części „Historii pewnej Drużyny”.