Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Skauci Europy w Legionowie

Skauci Europy w Legionowie

Zbigniew Minda HR, 2011-09-20 Tagi: Legionowo, rozwój

Skauci Europy w Legionowie działają od grudnia 2007 r. Można ich spotkać w trzech parafiach: Matki Bożej Fatimskiej, św. Jana Kantego i św. Józefa Oblubieńca (garnizon). Naszym celem jest przy każdej parafii stworzyć szczep chłopaków i szczep dziewczyn. Skontaktuj się z nami!

Przygoda Skautów Europy w Legionowie zaczęła się w grudniu 2007 r. kiedy to ówczesny diakon, a obecnie ksiądz, Emil Parafiniuk, odbywając praktyki w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie, zainicjował powstanie samodzielnego zastępu Wilk. Do akcji wkroczył Michał Pałamarz-Podgórny (szef Sieci Samodzielnych Zastępów PuSZcza) i ruszyło. Mniej więcej w tym samym czasie dołączyły dziewczyny i powstał samodzielny zastęp Sarna.

Minęło 1,5 roku i we wrześniu 2009 r. z zastępu Wilk wyszło dwóch wędrowników: Adrian Rostecki i Mateusz Pierański, którzy po roku zostali przybocznymi Michała w PuSZczy. We wrześniu 2010 r. dziewczyny weszły w skład drużyny Ani Giszczak-Dobek, mającej zastępy na Pradze, w Józefowie k. Otwocka i w Górze Kalwarii. Niezła drużyna: od Legionowa po Górę Kalwarię jest prawie 60 km! Również we wrześniu 2010 r. szczepowym w Legionowie został Zbigniew Minda.

Na początku października 2010 r. Skauci Europy rozpoczęli działalność w nowej parafii - św. Jana Kantego. Kto wtedy nie przyjechał na tę akcję! Były same sławy: Kasia Kamińska w stanie błogosławionym, Marysia jeszcze wówczas Czerwińska, Kasia i Adam Lisieccy, a także sam Leon Juszkiewcz. Powstał dzięki temu samodzielny zastęp Myszołów oraz samodzielny zastęp dziewczyn. Dzięki akcji naborowej w tej parafii przyszła do ruchu Sylwia Gągolewska, studentka SGGW. Pół roku później, w kwietniu 2011 Sylwia założyła gromadę wilczków (dziewcząt) z pomocą Oli Stępień, która też jako dorosła (pracuje w banku) założyła mundur, podobnie jak Sylwia.

Równolegle w kwietniu 2011 ruszyła gromada wilczków chłopców, będąca dziełem pospolitego ruszenia szczepowego, jego brata Michała, Adriana Rosteckiego i jego taty Jacka. Nieco wcześniej, na początku marca odbyła się promocja skautingu w kolejnej, trzeciej już parafii w Legionowie - parafii garnizonowej tuż przy dworcu PKP. Na rozesłaniu na obozy na Kopcu Powstania Warszawskiego do gromady dziewcząt zostało przyjętych 12 nowych wilczków, a do gromady chłopców 16 osób. Przed wakacjami, dzięki akcji w parafii garnizonowej, dołączył tata jednego z wilczków, Robert Bitner, który założył mundur i wkrótce złoży Przyrzeczenie. Również przed wakacjami u dziewcząt powstał trzeci samodzielny zastęp.

Wszystkie zastępy dziewcząt obozowały razem z drużyną z Francji w lipcu w Żelazku, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w miejscu słynnego Eurojamu 2003. Za rok mają wielką ochotę pojechać do Francji na obóz letni. Dwa zastępy chłopaków obozowały w tym samym czasie w Sielpi Wielkiej. Krąg wędrowników był natomiast w Santiago i w Madrycie.

We wrześniu 2011 nowy hufcowy warszawski - Błażej Marzoch - uznał szczep oraz mianował oficjalnie szczepowego. Odbyło się równiez uznanie drużyny i mianowanie Adriana. Mateusz został szefem kręgu wędrowników, jedzie na wędrówkę szkoleniową i na Świętym Krzyżu będzie mianowany oficjalnie. W wilczkach oprócz Zbyszka i Roberta ma dołączyć jeszcze jeden wędrownik jako przyboczny. U dziewcząt Sylwia i Ola rozpoczynają nowy rok gromady, a w drużynie prowadzonej przez Anię z trzech zastępów zrobiły się dwa, ale to tylko taktyczne wycofanie się przed kolejnym atakiem.

Obecnie Skauci Europy w Legionowie działają w trzech parafiach: Matki Bożej Fatimskiej, św. Jana Kantego i św. Józefa Oblubieńca (garnizon). Duszpasterzem jest ks. Konrad Hasior z parafii św. Jana Kantego. Naszym celem jest przy każdej parafii stworzyć szczep chłopaków i szczep dziewczyn. Skontaktuj się z nami: zbigniew.minda@skauci-europy.pl.

Zbigniew Minda
szczepowy Skautów Europy w Legionowie