Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Święcenia kapłańskie o. Filipa Boháča

Święcenia kapłańskie o. Filipa Boháča

Marek Mucha HR, 2013-07-29 Tagi: święcenia, Czechy

W niedziele 7 lipca 2013 r. w dominikańskim kościele w Ołomuńcu (Czechy) na kapłana został wyświęcony nasz czeski brat skaut diakon Filip Boháč.

Ojciec Filip (dawniej Štěpán, Filip to imię przyjęte w zakonie) jest czeskim Skautem Europy. Przez długi czas był liderem rozwoju FSE w Czechach: był pierwszym drużynowym praskim, od 2005 roku pierwszym hufcowym praskim. Filip Boháč ukończył kurs MacLarena, jest specjalistą od pedagogiki i metody zielonej gałęzi.  Bardzo związany z polskimi Skautami Europy. Brał udział w spotkaniach naszej ekipy krajowej harcerzy. Wielokrotnie prowadził zajęcia na polskim obozie szkoleniowym drużynowych i przybocznych Adalbertus. W 2004 r. podczas dorocznej pielgrzymki wędrowników na Święty Krzyż miał wymarsz wędrownika.  Na tyle dobrze poznał język polski, że wielu w pierwszej chwili traktowało go jako Polaka, dopiero spojrzenie na mundur (flaga) korygowało tę pomyłkę. Ta znajomość zarówno pedagogiki skautowej jak i polskiego języka  przyniosła wspaniały owoc praktycznego wymiaru europejskiego FSE. Štěpán jest współautorem  najnowszej edycji polskiego Ceremoniału.

W 2006 r. wstąpił do zakonu dominikanów prowincji czesko-morawskiej.  W dn. 7 lipca 2013 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa czeskobudziejowickiego.  Świadkami  tej uroczystości byli jego przyjaciele z Polski, w tym  ks. Marek Adamczyk – duszpasterz krajowy. Natomiast skauci z Tuluzy, gdzie teologię studiował o. Filip, trzymali sztandar FSE.

Pragnieniem o. Filipa jest odprawić msze prymicyjną na tegorocznej pielgrzymce wędrowników na Święty Krzyż.

 

Marek Mucha HR
Przewodniczący Rady Naczelnej