Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Uznanie 1. Szczepu Łaskarzewskiego

Uznanie 1. Szczepu Łaskarzewskiego

Michał Mazek HO, 2012-11-19 Tagi: Łaskarzew, PuSZcza, rozwój

W dniach 17-18 listopada w Łaskarzewie odbył się biwak zastępów z 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego FSE. Kulminacyjnym jego momentem było uznanie 1. Szczepu Łaskarzewskiego bł. ks. Jerzego Popiełuszki – pierwszego w hufcu powstałego dzięki działalności sieci samodzielnych zastępów.

Przez dwa listopadowe dni skauci z Hufca Garwolińsko-Pilawskiego mieli okazję poznać się oraz wziąć udział w grze miejskiej. W programie znalazł się czas na świeczysko, modlitwę oraz gawędę: „Jak pogodzić szkołę z harcerstwem, a przy tym nie stracić z uwagi Boga”. W niedzielę 18 listopada 2012 r. harcerze uczestniczyli w mszy świętej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie. Po niej przy krzyżu poświęconym bł. ks. J. Popiełuszce odbył się uroczysty apel 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego FSE. Hufcowy Piotr Bogusz HR odczytał list naczelnika harcerzy, w którym zostaje uznany 1. Szczep Łaskarzewski FSE im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nastąpiło też mianowanie drużynowego 1. Łaskarzewskiej FSE Michała Mazka HO, założenie przez harcerzy chust w granatowo-zielonych barwach szczepu, wręczenie sztandaru, mianowanie zastępowych oraz przysięgi wierności. Świadkami tego wydarzenia było ponad 100 osób, przede wszystkim członkowie rodzin skautów i mieszkańcy Łaskarzewa, a gośćmi honorowymi byli: proboszcz parafii w Łaskarzewie – ks. Edmund Szarek i przewodniczący Rady Naczelnej Skautów Europy – Marek Mucha HR. Przybyli też wędrownicy z kręgu św. Andrzeja Boboli, spośród których aż czterech podjęło służbę Harcerza Orlego w różnych jednostkach hufca.

Skauci Europy pojawili się w Łaskarzewie na jesieni 2011 r. Wtedy to w ramach sieci samodzielnych zastępów (PuSZczy) hufca powstał pierwszy zastęp – Sokół. Przez rok prowadził on systematyczną pracę skautową, uczestniczył w zimowisku i obozie. Niesamowitym wyczynem młodego Sokoła było zwycięstwo w dziedzinie topografii na tegorocznych Harcach Majowych w Czersku. Obecnie 1. Szczep Łaskarzewski FSE składa się z drużyny liczącej 15 skautów, w której działają dwa zastępy: Sokół – zastępowym jest Jakub Bożek i Tur – (Bartłomiej Kuźma). Trwają działania nad zorganizowaniem gromady wilczków. Na 24 listopada zaplanowana jest inauguracja samodzielnego zastępu dziewcząt 2. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego FSE.

Puszcza 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego FSE powstała we wrześniu 2011 r. Jej szefem jest Jerzy Żochowski HO. Po przejściu zastępów łaskarzewskich do drużyny liczy ona 5 zastępów: dwa w Białej Podlaskiej, jeden w Horbowie (powiat białopodlaski) oraz w po jednym w Głoskowie i Żelechowie (powiat garwoliński).  Między innymi dzięki jej aktywności w hufcu jest obecnie 15 zastępów, choć jeszcze na jesieni 2009 r. było ich tylko 5. W PuSZczy siła!

Michał Mazek HO
były przyboczny Puszczy Garwolińsko-Pilawskiej, obecnie drużynowy 1. Łaskarzewskiej FSE