Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Więcej niż święto szczepu w Rawie Mazowieckiej

Więcej niż święto szczepu w Rawie Mazowieckiej

Mateusz Golianek HO, 2011-06-30 Tagi: Rawa Mazowiecka, gra, Światowe Dni Młodzieży

Gdy wilczki i harcerze ze szczepu sługi bożego o. Bernarda Kryszkiewicza obchodzą swoje święto – świętuje z nimi całe miasto. Już po raz czwarty przy tej okazji zorganizowali oni w parku miejskim piknik rodzinny – Bernardynki.

W tym roku po raz pierwszy celebrację święta rozciągnięto na dwa dni. 23 czerwca rawscy skauci wraz ze swoimi rodzicami spotkali się na wspólnym ognisku z kiełbaskami. Poprzedziła je gra terenowa, a właściwie dwie gry: jedna, przygotowana przez gromadę wilczków, dla swoich rodziców, druga – przez harcerzy – w której udział wzięły oprócz rodziców rawskie harcerki.

Rodziców wilczków czekało m.in. odczytywanie zaszyfrowanych wiadomości, przyszycie guzika, ułożenie krzyża harcerskiego z szyszek, a nawet walka na chusty! Nie łatwiej mieli też uczestnicy drugiej gry, którzy aby odnaleźć zakopany skarb, musieli wykazać się sprytem, znajomością tajników pierwszej pomocy czy węzłów, a także pokonać rawski zalew na pokładzie kanu. Po grach przyszedł czas na rozmowy, wspólne pieczenie kiełbasek na ogniu i to, na co wilczki i harcerze czekali najbardziej – wspólną grę w piłkę.

Zupełnie inny przebieg miały niedzielne Bernardynki. Po uroczystej Mszy Świętej, chłopcy ze szczepu sługi bożego o. Bernarda Kryszkiewicza udali się do parku miejskiego, gdzie przygotowali wiele atrakcji dla Rawian. Po nabyciu symbolicznej cegiełki można było przejść po mostku linowym nad rzeką Rawką, przepłynąć się po niej kanu, czy spróbować swoich sił na przygotowanym przez wilczki torze sprawnościowym. Uczestnicy imprezy odwiedzić mogli także kino plenerowe (dzieło wędrowników), gdzie wyświetlano filmy rawskich skautów, a także "Cafe de Madrito-Santiago", gdzie przewodniczki i wędrownicy rozprowadzali ciasto i napoje.

Tradycyjnie w przygotowanie Bernardynek włączyły się także inne grupy i instytucje działające na terenie Rawy Mazowieckiej – Caritas, Świetlica Przymierza Rodzin, Biblioteka Dziecięca, Biblioteka Pedagogiczna, a także Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna – które przygotowały dla uczestników imprezy dalsze atrakcje.

Jak co roku, piknik zakończyło przedstawienie przybliżające postać o. Bernarda Kryszkiewicza, przygotowane przez wilczki z 1. Gromady Rawskiej. Harcerze natomiast wykonali napisaną przez jednego z nich piosenkę o swoim patronie.

Dochód z imprezy – ponad cztery tysiące złotych – wspomoże akcję letnią rawskich skautów i Świetlicy Przymierza Rodzin.

Mateusz Golianek HO